Jak się przygotować do pierwszej wizyty w klubie fitness?

Jeżeli nie wiesz nic o korzystaniu z siłowni, rozpoczęcie przygody z klubem fitness może wydawać się nie lada wyzwaniem.

Do czego służą te wszystkie maszyny? Jak poprawnie ich używać? Co ze sobą zabrać? Czy osoby ćwiczące będą się na mnie patrzeć i oceniać?

Z tego powodu postanowiłem napisać dla Ciebie artykuł, w którym wyjaśnię w prosty sposób jak najlepiej się przygotować i o czym warto wiedzieć.

Zanim zaczniesz

Upewnij się, że nie masz żadnych przeciwskazań medycznych przed rozpoczęciem aktywności fizycznej, aby móc już bezpiecznie korzystać z narzędzi dających możliwość osiągnięcia wyznaczonego przez Ciebie celu.

Jeśli podejrzewasz u siebie problemy z sercem, cukrzycą, nadciśnieniem lub jesteś po poważnej operacji, skonsultuj się z lekarzem zanim udasz się na pierwszy trening.

Rozgrzewka

Pamiętaj o wykonaniu porządnej rozgrzewki, która przygotuje Cię do ćwiczeń i zminimalizuje ryzyko kontuzji.

Omówienie stref w klubie fitness i ich przeznaczenie

Jest to bardzo ważny punkt od którego zaczniemy, ponieważ świadomość tego, która strefa, a także to, do czego służą przyrządy znajdujące się w każdej z nich ułatwi nam zadanie i oszczędzi sporo czasu. Poniżej znajdziesz krótkie definicje wszystkich sfer w klubie:

 • Strefa cardio – świetnie nadaje się do zrobienia porządnej rozgrzewki, wykonania treningu kondycyjnego (aerobowego) o niskiej intensywności, treningu interwałowego o wysokiej intensywności, a także oczywiście służy jako narzędzie do spalania nadmiarowych kalorii,
 • Strefa maszyn – znajdziesz na niej sprzęty siłowe, które pozwalają wyodrębnić partie mięśniową, na której Ci konkretnie zależy. Maszyny są prostsze w użyciu niż wolne ciężary, a na naszych urządzeniach znajdziesz łatwą do zrozumienia informację, jaką część ciała angażują, sposób wykonania ćwiczenia, a także licznik pokazujący ile powtórzeń udało się wykonać,
 • Strefa wolnych ciężarów – Skorzystasz tutaj z różnego rodzaju sztang oraz hantli, które są idealnym rozwiązaniem, angażujące wiele partii mięśniowych jednocześnie poprzez możliwość wykonywania tzw. ćwiczeń wielostawowych,
 • Strefa crossfit – Jest to idealne miejsce dla osób, które chcą postawić na wytrzymałość siłową, intensywność lub treningi obwodowe. Znajdują się tam między innymi liny, skakanki, obciążenia kettlebell, stepy, r-bike, opony, a także klatka crossfitowa pozwalająca wykonać ćwiczenia z użyciem własnego ciężaru ciała lub z taśmami TRX.
 • Sala fitness – odbywają się na niej zajęcia grupowe z instruktorem, zarówno dla początkujących jak i średniozaawansowanych, odbywające się w konkretne dni i godziny, które znajdziesz w grafiku umieszczonym na recepcji klubu, stronie internetowej oraz Facebookowym fanpage-u.

Najlepszy czas na trening

Często powtarzające się pytanie nowych członków to- „Jaki jest najlepszy czas na trening?”

Według badań dobrą porą dnia na aktywność fizyczną są poranki, ze względu na optymalny stan gospodarki hormonalnej o tej porze, a także dotlenienie komórek mięśniowych podczas ćwiczeń, co za tym idzie, porządne pobudzenie na cały dzień jeszcze przed rozpoczęciem pracy lub szkoły.

Polecam mimo wszystko podejść do tych badań z pewną dozą sceptycyzmu i zwrócić uwagę na fakt, że każdy z nas ma inny tzw. „wewnętrzy zegar”, co oznacza, że jeśli nie jesteś typem „skowronka” czującego się rewelacyjnie rano, nie próbuj zmuszać się do treningu zaraz po obudzeniu, lecz rozważ odwiedziny klubu wracając z pracy. Jeśli chcesz omijać tłumy w klubie to postaw na inne godziny niż te szczytowe od 17:00 do 20:00.

Jak się ubrać i co ze sobą wziąć?

Oto lista rzeczy potrzebnych do zabrania wybierając się do klubu fitness:

 • koszulka i spodnie treningowe,
 • obuwie sportowe (inne niż te, w którym przyszło się do klubu,
 • ręcznik do zabezpieczania maszyn i wycierania się,
 • ręcznik, klapki i żel pod prysznic po treningu,
 • posiłek lub przekąska po treningu,
 • butelka wody.

Zajęcia grupowe

Regularne uczęszczanie na zajęcia grupowe jest fantastycznym krokiem w stronę osiągnięcia pożądanych przez Ciebie rezultatów. Zajęcia są sesjami treningowymi prowadzonymi przez instruktorów, którzy są profesjonalistami w swoim działaniu, układającymi ciekawe i skuteczne ćwiczenia dla całej grupy znajdującej się na sali fitness, takie jak- Płaski brzuch, Crossfit, Zumba, Latino dance, Zdrowy kręgosłup, Yoga, Rozciąganie z rolowaniem, Tabata, Step i wiele wiele innych. Nie dość, że się porządnie wypocisz i spalisz nadprogramowe kalorie to poznasz innych uczestników mających podobne cele do Twoich. W celu wzięcia udziału w tych zajęciach wystarczy zarezerwować dla siebie miejsce z poziomu recepcji klubu, telefonicznie lub poprzez specjalną aplikację „Perfect Gym Go 2” dostępną na telefony z systemem IOS oraz Android.

Trening z trenerem personalnym

Mimo, że zajęcia grupowe są świetne pod wieloma względami, nie są w stanie zapewnić stu procentowej kontroli jakości wykonywanych ćwiczeń każdego z osobna. Pod tym względem najlepiej sprawdzają się treningi personalne ze specjalistą- trenerem, który krok po kroku przejdzie z Tobą przez wiele rodzajów ćwiczeń, dokładnie omówi wszystkie detale i ułoży odpowiedni plan działania, idealnie dopasowany do Ciebie i Twoich możliwości, co oznacza, że nie da się iść na skróty ani oszukiwać. 🙂

Kilka słów na koniec 

Na pewno nie raz zastanawiasz się, czy do klubu fitness przychodzą nieuprzejme osoby, które Cię oceniają lub nie pomogą, gdy masz jakieś pytania odnośnie ćwiczeń, których nie jesteś w stanie jeszcze wykonać prawda?

Nic bardziej mylnego! Uwierz mi, że klubowicze bardzo chętnie odpowiadają na pytania początkujących, większość z nich jest uprzejmych, wyciągają pomocną dłoń i dzielą się wiedzą, więc nie ma żadnych powodów, by blokować w sobie chęć osiągnięcia rezultatów, których oczekujesz! Zatem wiesz już wystarczająco dużo, aby rozpocząć przygodę z treningami w klubie fitness! Powodzenia! 🙂

 

4.8 6 votes
Ocena wpisu
Subskrypcja
Powiadom o
guest
0 komentarze
Inline Feedbacks
View all comments